půjčky od soukromých osob

Půjčka existuje všude tam, kde máme vlastnictví – už od mala si mezi sebou půjčujeme pastelky, později kružítka a nakonec přejdeme k nářadí, fénům a hlavně penězům. Půjčili jste si někdy od svých známých? Málokdo odpoví záporně. A tak už zhruba víte, co jsou půjčky od soukromých osob.

Nabízí je mnoho lidí a mají i svá specifika. Rozumní lidé takovým způsobem mohou zhodnocovat své úspory mnohem rychleji a více, než při využití standardních způsobům, tedy termínovaných vkladů, obchodování na burze, nebo nedej bože spořících účtů.

Půjčku tedy poskytuje osoba, která si to může dovolit, je ochotná nám půjčit a hodlá na tom vydělat (což je smyslem všech úvěrových produktů). Jak je těžké takovou půjčku získat?

Záleží na dohodě, protože v tomto případě si pravidla určuje soukromá osoba. Výhodou je tedy pružná reakce na přání a potřeby klientů, velká míra přizpůsobitelnosti. Najdeme i nějaké nevýhody? Soukromá osoba, která půjčky poskytuje, si ve většině případů nemůže dovolit riskovat, takže se potřebuje zajistit proti nespolehlivým klientům. Nejspolehlivější obranou je většinou kvalitně sepsaná směnka, která je snadno vymahatelná, pokud dlužník nezaplatí ve stanovený čas.

Všechno ostatní pak je pouze na dohodě, případně na pravidlech, které si každý poskytovatel půjček stanoví. Někdo půjčí pár tisíc korun, někdo miliony – každý produkt je určen někomu zcela jinému, každý má možnost najít si toho svého soukromého investora, který mu pomůže v rozjezdu podnikání, nebo v složité finanční situaci.

A to je asi největší výhoda – neúčelovost těchto půjček. Pro poskytovatele je důležité, že má svůj dluh zajištěn (směnkou, nemovitostí,…), takže nemusí pátrat po tom, co se svými penězi chcete dělat.
Ale kolik lidí, tolik problémů, proto si dávejme pozor na to, u koho půjčku sjednáváme – často máme k dispozici minimum referencí, není tak složité narazit na podvodníka. Nikdy neplatíme podezřelé poplatky předem a vždy si dáváme opravdu dobrý pozor, co podepisujeme – směnka je opravdu snadno, rychle a i bolestivě vymahatelná.

půjčky od soukromých osob