MBank

Specialista na retailové bankovnictví, jehož původ můžeme skrze polského zřizovatele vystopovat až do Německa. Mluvíme o polské BRE Bank, která mBank od roku 2000 provozuje (u nás od roku 2007). Vlastníkem BRE Bank je pak Commerzbank, jedna z největších bankovních institucí v Německu.

Specializací mBank je retailové bankovnictví zaměřené na osobní i firemní klientelu. Nejznámější je asi mKonto, které bylo jedním z prvních průkopníků bezpoplatkového bankovnictví. I u jiných bank bylo před vznikem mBank možné neplatit poplatky, ale tyto výhody byly vždy vázány na nějaké podmínky, většinou na minimální měsíční vklad na konto, nebo minimální zůstatek, což platí do dnes. U mBank však nic takového nenajdeme – to co je zdarma, je zdarma, nebo alespoň donedávna bylo.

Typickým příkladem, že i mBank ustoupila od své striktní politiky bez poplatků, jsou výběry z bankomatů. Původně si zákazníci mohli užívat tří výběrů měsíčně zdarma, dnes je to možné pouze při splnění limitů placení u obchodníků kartou (nikoliv platby přes internet), které jsou 2, 3 a 4 tisíce korun pro 1, 2 a 3 výběry zdarma. Jinak výběr stojí 9Kč a čtvrtý a další už 35Kč. Ačkoliv spolupracuje mBank s bankomaty Euronet, na nichž najdeme i logo mBank, tak výběry z těchto bankomatů nejsou zvýhodněny a platí pro ně stejná pravidla, jako u všech ostatních bankomatů.

mBank je průkopníkem internetového bankovnictví, které tvoří už od počátku hlavní část operací s konty klientů. Účet lze po internetu založit i plně obsluhovat – jiná možnost vlastně ani není, protože mBank si příliš nepotrpí na tradiční pobočky, kterých má v České republice pouze několik málo.

mBank nabízí i další služby, které klienti od banky požadují, jako jsou spořicí účty, ale hlavně kontokorent (povolené přečerpání účtu), kreditní karty, nebo úvěry. Hypotéky jsou také jednou ze služeb, kterou mBank hojně nabízí.

Populární je pak služba mPeníze, která dovoluje z účtu mBank snadno platit u vybraných obchodníků na internetu – počet obchodníků, kteří se tohoto platebního systému účastní je poměrně veliký.

MBank