HSBC Bank

Druhou největší bankou světa je HSBC Bank, která vznikla restrukturalizací Hongkong Shanghai Banking Corporation v roce 1991. Její přímý předchůdce vznikl už v roce 1865 a ve dvacátém století patřil mezi Velkou čtyřku britských bankovních institucí (Hongkong ještě donedávna Spojenému Království patřil).

Pro posílení své pozice po blížícím se převzetí Hongkongu Čínou se původní HSBC přetransformovala do HSBC Holdings plc a koupila další velkou britskou banku, Midland Bank. HSBC Bank sídlí v Londýně a celosvětově zaměstnává téměř 300 000 lidí. Větší už je pouze francouzská BNP Paribas.

HSBC u klientů běžného bankovnictví nemá v České republice zrovna dobrou pověst. Může za to úplné zrušení těchto služeb, ke kterému došlo v roce 2010. Účty ani nebyly převedeny jiné bance, jak je to běžné, ale zcela zrušeny. HSBC v ČR nevidí prostor pro zisk tímto způsobem, proto se soustředí pouze na korporátní klientelu.
Právě společnostem může díky své celosvětové působnosti a silnému know-how výrazně pomoci. Zejména s jejich zahraničním obchodem. I toho se týká služba zvaná Factoring, díky které si společnosti mohou zajistit lepší cash-flow tím, že své pohledávky před splatností prodají právě HSBC Bank, která své peníze dostane zpět řádným zaplacením pohledávky od zákazníka. To samozřejmě není vše a HSBC nabízí i různé investiční služby, úvěry na zajištění provozu i exportu.

HSBC Bank